Pomnik św Jan Nepomucen z Biernacic
Autor: Anna Iwaniec-Buczyńska
W Biernacicach – w północnej części wsi położonej w powiecie ząbkowickim, przy drodze wojewódzkiej 395, na mostku nad potokiem (dopływ do Biernackiego rowu), nieopodal domu będącego pozostałością po dużym folwarku, zachowała się piękna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena z XVIII w.
Święty w typowym barokowym stroju kapłana z biretem na głowie, sutannie, komży i pelerynie kanonika adoruje trzymany na lewym ramieniu krucyfiks, pod którym widoczna jest palma męczeńska, opierając lewą rękę z zamkniętą na kłódkę książką na prawym kolanie. Książka symbolizuje uczonego kanonika, doktora i wykładowcę na Uniwersytecie w Pradze, natomiast zamknięta kłódka ma podwójną symbolikę – zachowania tajemnicy spowiedzi i uwięzienia Jana Nepomucena.
Figura ustawiona została nam niskim cokole z reliefem muszli nawiązującej do symboliki pielgrzyma i funkcji patronackiej Jana Nepomucena dla ludzi w trakcie odbywanych podróży. Figura jak i cokół cyklicznie malowany białą farbą olejną, co niestety spowodowało zatarcie już wielu ciekawych szczegółów rzeźbiarskich.
Lokalizacja kapliczki:
50.57582426937253, 17.016986682901162