Marcin Pyzik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14167″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Bożej w Wielowsi”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][title text=”Autor: Marcin Pyzik” size=”h2″][vc_column_text]Kapliczka znajduje się w dzielnicy Wielowieś w Tarnobrzegu, która jest najbardziej na północ wysuniętą częścią tego miasta, na granicy dwóch województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Historia tej części miasta sięga roku XII w. Znajduje się tu zabytkowy Kościół pw. św. Gertrudy i św. Michała, klasztor sióstr dominikanek (jedne z pierwszych na ziemiach polskich Zgromadzenie Sióstr Dominikanek). Wśród tych zabytkowych budowli znajduje się też przepiękny obiekt małej budowli sakralnej. Duża, murowana kapliczka, która stoi z dala od pozostałych zabudowań. Jest zlokalizowana ok. 200 metrów od najbliższego przejazdu kolejowego i prowadzi do niej droga przez posesję prywatną. Została zbudowana na cześć kolejarzy, aby Matka Boska czuwała nad nimi. Kapliczka ma strop i jest pokryta blachą. Mieszkańcy bardzo o nią dbają, także o jej otoczenie.

Nad wejściem do kapliczki widnieje data 1907, jednak mieszkańcy twierdzą, że nie jest to data jej wybudowania, tylko jednego z remontów. Rok zbudowania natomiast odnoszą do lat, w których została wybudowana linia kolejowa (1885-1887).

Kapliczka jest otwarta i można do niej wejść. W środku znajduje się ołtarz z figurą Maryi i bukietami kwiatów. Kapliczka ma dwa okna, a przy nich wiszą wizerunki Matki Bożej. W ostatnich miesiącach odbyła się msza przy kapliczce, gdzie ksiądz ją poświęcił.

Kapliczka pięknie komponuje się w otoczeniu torowiska i otaczającej zieleni. Na rogach kapliczki rosną tuje.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.642189, 21.761340[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.