Zuzanna Luber

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7677″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Gilowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka z polnego kamienia

Przy ulicy Zapolnickiej na Grapie, stoi kapliczka domkowa wymurowana z kamienia polnego. Nakryta jest blaszanym dwuspadowym dachem. Wewnątrz kapliczki do niedawna znajdowały się dwa obrazy i drewniany krzyż. W centralnej części kapliczki, na podwyższeniu, niczym na ołtarzyku, ustawiony był obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej namalowany na płótnie.

Jest to dzieło żywieckiego malarza cechowego Antoniego Chrząstkiewicza z roku 1863. Malarz sygnował swój obraz na odwrocie malowidła. Matka Boża Rychwałdzka przedstawiona jest w kwiecistej – niezachowanej w Rychwałdzie sukience, nałożonej w XIX wieku na cudowny wizerunek. Przed obrazem stoi XIX – wieczny krzyż dzieło ludowego syncerza. W 2004 roku obraz został poddany gruntownej renowacji i i umieszczony w gilowickim kościele.

Zdaniem okolicznych mieszkańców kapliczka ta jest pamiątką po czasach gnębiących te ziemie. Ogólnie mówi się w Gilowicach, że cenny obraz z tej kapliczki powstał w czasie Powstania Styczniowego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.