Figura w Gostyni
Figura ku czci Trójcy Świętej
Kolejna weekendowa eskapada na skuterku. Tym razem jedziemy do Gostyni. Gostyń to górnośląska miejscowość położona na terenie województwa śląskiego, w powiecie mikołowskim, stanowiąca część gminy Wyry. Miejscowość liczy 3 754 mieszkańców. Wraz z lasami zajmuje powierzchnię 16,44 km². Gostyń leży nad rzeką Gostynką, lewostronnym dopływem Wisły. Przy ulicy Pszczyńskiej w Gostyni stoi kolumna Trójcy Świętej. Najważniejszy obiekt małej architektury sakralnej w Gostyni. Figura została ufundowana w 1897 roku przez funkcjonującą wtedy Gminę Gostyń na cześć Trójcy Świętej.
Główna część figury przedstawia siedzącego na postumencie Boga Ojca oraz Chrystusa, a także wznoszącego się nad Ich głowami Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Oblicze Najświętszej Trójcy jest zwrócone w kierunku wschodnim. Dolna część figury zawiera nisze w których umieszczone zostały trzy płaskorzeźby. W czołowej wnęce (zwróconej na wschód) została przedstawiona Matka Boska w koronie. Pozostałe nisze zawierają natomiast płaskorzeźby Archanioła Michała (z wagą i mieczem) oraz św. Józefa.
Miejscowość Gostyń w województwie śląskim ,zakładana była dwa razy. Po raz pierwszy prawdopodobnie w XII – XIV wieku, po raz drugi około 1474 roku przez właścicieli księstwa pszczyńskiego Promniców. Około 1840 roku zbudowano w Gostyni hutę żelaza”Adelajda” z 6 piecami hutniczymi i młotem parowym. W czasie plebiscytu w Gostyni za Polską głosowało 626 osób, czyli 93,4% mieszkańców.