Weź udział w V Edycji konkursu! Początek 25 lutego 2021 roku.
Paulina Łucja Iwanowska
Figura ku czci Trójcy Świętej
Kolejna weekendowa eskapada na skuterku. Tym razem jedziemy do Gostyni. Gostyń to górnośląska miejscowość położona na terenie województwa śląskiego, w powiecie mikołowskim, stanowiąca część gminy Wyry. Miejscowość liczy 3 754 mieszkańców. Wraz z lasami zajmuje powierzchnię 16,44 km². Gostyń leży nad rzeką Gostynką, lewostronnym dopływem Wisły. Przy ulicy Pszczyńskiej w Gostyni stoi kolumna Trójcy Świętej. Najważniejszy obiekt małej architektury sakralnej w Gostyni. Figura została ufundowana w 1897 roku przez funkcjonującą wtedy Gminę Gostyń na cześć Trójcy Świętej.
Główna część figury przedstawia siedzącego na postumencie Boga Ojca oraz Chrystusa, a także wznoszącego się nad Ich głowami Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Oblicze Najświętszej Trójcy jest zwrócone w kierunku wschodnim. Dolna część figury zawiera nisze w których umieszczone zostały trzy płaskorzeźby. W czołowej wnęce (zwróconej na wschód) została przedstawiona Matka Boska w koronie. Pozostałe nisze zawierają natomiast płaskorzeźby Archanioła Michała (z wagą i mieczem) oraz św. Józefa.
Miejscowość Gostyń w województwie śląskim ,zakładana była dwa razy. Po raz pierwszy prawdopodobnie w XII – XIV wieku, po raz drugi około 1474 roku przez właścicieli księstwa pszczyńskiego Promniców. Około 1840 roku zbudowano w Gostyni hutę żelaza”Adelajda” z 6 piecami hutniczymi i młotem parowym. W czasie plebiscytu w Gostyni za Polską głosowało 626 osób, czyli 93,4% mieszkańców.