Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6561″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Mała kapliczka w Suszcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka na betonowym słupie

Pozostajemy jeszcze w Suszcu. Tym razem  ulica Powstańców  Śląskich 5 i  kapliczka u pani Marii Polczyk.

Stoi na słupie betonowym, w metalowej obudowie, a w środku mieści się obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Podczas robienia zdjęć właściciel domu wyszedł przed furtkę, zaciekawiony kto to interesuje się jego kapliczką. Poprosiłyśmy go o wyrażenie zgody na zdjęcie. Babcia zapytała pana, ile lat ma ta kapliczka. Pan zawołał swoją żonę, bo dom ten należał do jej rodziców. Właścicielka domu, pani Maria, powiedziała nam, że okoliczności powstania kapliczki nie są znane. Wie tylko, że wcześniej ta kapliczka wisiała na rosnącym w pobliżu drzewie. Powiesił ją dziadek Jakub Łata. Potem uległa zniszczeniu i jej rodzice Maria i Franciszek łata postawili ją w takiej formie jak obecnie. Zdjęcia pozwolono nam robić.  Pani Maria Polczyk opiekuje się teraz tą kapliczką po swoich dziadkach. Piękna historia.

Moja babcia również powiesiła nad wejściem do swojego domu w Orzeszu, kapliczkę ludyczną z Matką Boską Zielną, którą zamówiła u pana Jerzego Kamińskiego, artysty z Barłożna na Kociewiu. Kapliczka została ufundowana przez babcię dla bliskiej osoby z rodziny, z myślą o jej zdrowiu, bowiem od lat osoba ta choruje przewlekle i nieuleczalnie. Ale o tej kapliczce napiszę później.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.