Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9477″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Jan Nepomucen z Chróściny”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Dąbrowa – zielona, spokojna i bezpieczna gmina. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa Opola. Chróścina,w której znajduje się prezentowana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena to wieś powstała we wczesnym średniowieczu. Pierwsza wiarygodna wzmianka o wsi pojawiła się w 1274 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się od gąszczu, zarośli i jest związana z jej układem topograficznym.

Do 1810 roku Chróścina była własnością klasztoru w Czarnowąsach. Po sekularyzacji Chróścina dostała się w prywatne ręce i w 1818 r. kupił ją hrabia von Gaffrona. Rozwój wsi nastąpił w 2. połowie XIX w., po tym, jak w 1843 r. przez teren wsi pociągnięto linię kolejową.

Dnia 2 grudnia 2012 r.nastąpiło poświęcenie odnowionej, pochodzącej z I połowy XIX w., rzeźby Św. Jana Nepomucena przy ulicy Niemodlińskiej 18 tuż przy dzwonnicy kościelnej.

Proszę spojrzeć jaki piękny jest drewniany czarno-biały Jan Nepomucen o cechach barokowo-ludowych, nieco zniszczony (dłonie), w aureoli (nad: K.B.)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.6653912 N, 17.813998 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.