Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6554″ img_size=”500×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka domkowa w Suszcu”][vc_single_image image=”6558″ img_size=”500×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Widok wnętrza”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka domkowa w ludowym charakterze

Pozostajemy jeszcze w Suszcu.

Suszec to  wieś gminna w powiecie pszczyńskim, położona przy szosie i linii kolejowej Żory – Pszczyna. Nazwa Suszec pojawia się w wykazie polskich nazw miejscowości tylko jeden raz. Pochodzi od słowa suchy, gdyż około 300 lat temu okoliczne tereny były bagnami i mokradłami, a tylko wieś Suszec była nadającym się miejscem do życia i pracy ludzi.

Ta kapliczka domkowa u pana Rafała Witosza stoi przy ulicy św. Jana 92. wybudowana została na przełomie lat 1896/1897. Jest zadbana, otynkowana i pomalowana na biało. Na szczęście jest otwarta, można było zrobić zdjęcie i podziwiać figurę Matki Boskiej z dzieciątkiem oraz figurę Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Postać Marii z Dzieciątkiem ma wyraźny ludowy charakter. Bardzo mi się podoba taka forma przedstawiania świętych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.