Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8343″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Rększowicach „][/vc_column][vc_column width=”1/2”][vc_column_text]

Matka Boża Jasnogórska

Przydrożny krzyż w Rększowicach 140 z obrazkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Blisko mu stąd do Częstochowy, zaledwie parę kilometrów. Wędrowcy z Górnego Śląska, pielgrzymujący na Jasną Górę z pewnością mijają go podczas corocznych wędrówek do Matki Jasnogórskiej,Jak za dawnych lat, przystrojony wstążeczkami i kwiatami, które nigdy nie więdną.

Oskar Kolberg napisał:

Rozsiadłe sioła, pośród drzew zieleni, tulą się skupione szaremi swemi chatami; – a w każdem siole krzyżów siła, i na polach przyległych i przy każdem rozdrożu, a wszystkie prawie białemi przewiązane chustami i całe lato polnemi przystrojone kwiaty. Na wiosnę, w początkach maja (w krzyżowe dni) ksiądz obchodzi pola i święci takowe kropiąc je święconą wodą. Wtedy krzyże przydrożne jak i wśród pól stawiane (nierzadko kamienne), okręcają powrósłami i zbożem, przepasując je na krzyż w górnej zwykle części.

Nie wiem, czy obok tego krzyża odprawiają się msze, zrobiłam go przejazdem, podróżując do miejsca swego urodzenia do Częstochowy, w której mieszkałam zaledwie kilka miesięcy.
Jest taki radosny,postawiony na terenie posesji.Prawdopodobnie to mieszkańcy domu są jego fundatorami.Piękna tradycja jak widać jest nadal kultywowana.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.