Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8334″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczki w Piekarach Śląskich”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Zespół kapliczek wnękowych

Piekary Śląskie, ul. Ks. Ficka z końca XIX. Kamienica, w wnękach której umieszczono 14 figur, sąsiaduje z bazyliką NMP i jest usytuowana za kościelnym murem. Niestety stan budynku oraz figur nie jest najlepszy. Brak atrybutów u większości figur utrudnia ich identyfikację. Rozpoznałam tylko św. Floriana, gdyż trzyma chorągiew w dłoniach i prawdopodobnie leje wodę na budynek kościoła. Pośrodku, w przeszklonej wnęce wizerunek Matki Boskiej Piekarskiej. Pod nią figura MB z Dzieciątkiem, stojąca na kuli ziemskiej. Jezusek z rozłożonymi rękoma sprawia wrażenie błogosławiącego pielgrzymów.

Tradycja piekarskich pielgrzymek do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Pielgrzymują również mężczyźni. Coraz liczniej!

Kilka informacji o mieście:

Istnieje legenda związana z powstaniem Piekar. Pod koniec X wieku w puszczy piekarsko-szarlejskiej ukryło się dwoje ludzi. Był to młody czeladnik Ziemomysł, który przekupił straże opolskiego grodu na Pasiece, porwał córkę komesa Bogumiłę i uciekł z nią w piekarskie lasy. Ukryli się w pobliżu wzgórza zwanego Górą Bartłomieja. Młodzi byli bardzo pracowici, zbudowali chatę, łowili ryby, uprawiali rolę. Na początku było im ciężko, jednak już po 5 latach mieli ładny domek, wykarczowali kawał lasu, doczekali się 6 synów i 3 córek. Z czasem córki i synowie zaczęli zakładać własne rodziny i osiedlać się w pobliżu Góry Bartłomieja. I tak powstała słynąca z zamożności osada. Ludzie z sąsiednich terenów przyjeżdżali tu po wyroby piekarnicze, które wypiekał Bartłomiej.

Jego ciasta i pierniki uważano za najlepsze w okolicy, którą nazwano Piekary. Najprawdopodobniej nazwa ta pochodzi od pieczar, tj. wyrobisk górniczych, sztolni i przekopów.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.