Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8295″ img_size=”600×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka w Bojszowach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Boża Męka z figurami

Boża Męka z 1807 r. w Bojszowach przy ulicy Gaikowej 47.

Krzyż postawiony podobno przez chłopów jako wotum za wyzwolenie z pańszczyzny.

Lokalizacja 50.0603137,19.0944206

Na ścianach cokołu znajdują się trzy figury – na frontowej Matka Boska, po prawej stronie św. Jan Ewangelista, który wskazuje lewą ręką na krzyż. Po lewej stronie setnik rzymski, natomiast pod krzyżem klęczy Maria Magdalena, która wznosi ręce w stronę Ukrzyżowanego. Patrząc na krzyż widoczny wyraźny brak pierwotnej podstawy, którą zastąpiono już nową, z zapisaną datą krzyża 1807 r. Krzyż otoczony jest metalowym płotkiem.

Kilka słów o miejscowości. Bojszowy to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko – lędzińskim, siedziba gminy Bojszowy. Bojszowy położone na historycznej Ziemi Pszczyńskiej należą do najstarszych osad na Górnym Śląsku. Najdawniejszy zachowany w archiwum pszczyńskim dokument o wsi pochodzi z 1368 roku i mówi m. in. że wieś Budischow jest lokowana i od dawna istniejąca, co wskazuje, że jej początków należałoby szukać już w pierwszym tysiącleciu naszej ery.

Warto wybrać się tutaj na wycieczkę, bowiem będąc w gminie Bojszowy koniecznie trzeba zobaczyć liczne Krzyże Męki Pańskiej oraz figury świętych czy groby zbiorowe z XIX w. Przez gminę przechodzą również szlaki, zarówno rowerowe jak i piesze oraz różnego rodzaju ścieżki. Wykorzystują one w maksymalny sposób tereny leśne.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.