Krzyż przydrożny z figurami
Na terenie Zgonia, jednej z obecnych dzielnic Orzesza, do której można dojechać z drogi krajowej DK 81, relacji Skoczów-Katowice, skręcając w Zawiści, w stronę Wyr – Kobióra – Tychów – oprócz kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego z lat 1936-37, znajduje się kilka kapliczek skrzynkowych, murowanych, a także krzyże przydrożne.
Wieś ze wszystkich stron otoczona jest lasami.
Wiadomości z Wikipedii.
Jako wieś komorną podległą panom pszczyńskim po raz pierwszy wymienia się Zgoń w XIV wieku. Obszar Zgonia stanowiła polana leśna, która była miejscem polowań właścicieli. Obecnie, co roku w maju, parafianie jak za dawnych lat, gromadzą się przy kapliczkach i krzyżach aby odprawić nabożeństwa majowe. Jednym takich krzyży, jest kamienny krzyż przydrożny z figurami Jezusa i Matki Boskiej z 1873 przy ulicy Akacjowej.
Na trapezowej podstawie niewyraźna inskrypcja. Ktoś prawdopodobnie chciał odtworzyć oryginał ale zrobił to nieumiejętnie. Odczytać można jedynie datę -rok 1873. Krzyż zadbany, stoi tuż przy rondzie w otoczeniu tui. Fundator nieznany.
Na jednym z ujęć to ja, cztery lata temu. Babcia od wielu lat stara się z powodzeniem zarazić mnie swoją pasją… Zacytuję piękny wiersz poetki ludowej z Karmanowic-pani Janiny Rusek, która tak poruszająco napisała o przydrożnej kapliczce…
Jesteś drogowskazem kapliczko przydrożna,
Jesteś przypomnieniem dla pielgrzymów ziemi,
Że Pan Bóg jest wszędzie,
w każdziutkim zakątku,
Na rozstajnych drogach i w leśnej zieleni.
I krzyże przydrożne symbol naszej wiary,
Co to zdobią pejzaż naszej polskiej ziemi,
Wskazują którędy iść prosto do nieba
I chcą wszystkich objąć ramionami swemi.
I kiedy wędrujesz po naszej krainie
I mijasz kapliczki i krzyże przydrożne
Przystań i zastanów się,
chociaż przez chwilę,
Czy idziesz po dobrej,
czy też po złej drodze?
Bo wyrw i manowców jest dziś pełno wszędzie
Wszystkie bardzo strome brzegi mają,
Wpaść w nie bardzo łatwo,
a wyjść raczej trudno,
A i dobrzy ludzie często w nią wpadają.