Paulina Łucja Iwanowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6990″ img_size=”600×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kamienny krzyż w Gostyni”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kamienny krzyż z II połowy XIX w.

U wylotu ulicy Tęczowej w Gostyni na Górnym Śląsku, w wydzielonej części posesji, odgrodzony od ulicy drewnianym płotkiem stoi piękny kamienny krzyż z drugiej połowy XIX wieku.

Pod krzyżem na cokole umieszczona jest rzeźba Matki Boskiej Bolesnej stojąca na kielichowym stopniu zakończonym gałką, a poniżej na podstawie cokołu, tablica z napisem:

Na pamiątkę

krwawej ofiary

która została przelana

w 1870 r.

J. Reguła

Motywem wybudowania tego krzyża , wg ludowego przekazu, była rodzinna tragedia.

Miejscowość Gostyń zakładana była dwa razy. Po raz pierwszy prawdopodobnie w XII – XIV wieku, po raz drugi około 1474 roku przez właścicieli księstwa pszczyńskiego Promniców.

Około 1840 roku zbudowano w Gostyni hutę żelaza. W tym to czasie zbudowano w Gostyni hutę żelaza Adelajda z 6 piecami hutniczymi i młotem parowym. W czasie plebiscytu w Gostyni za Polską głosowało 626 osób, czyli 93,4% mieszkańców.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.