Martyna Polak

Kapliczka Szwedzka w Zabrzu

Kapliczka Szwedzka w Zabrzu

Kapliczka z XVII w.

Kapliczka Szwedzka przy ul. Staromiejskiej 70 w Zabrzu.

Znajdujemy się na ulicy Staromiejskiej 70 w Zabrzu. Przed nami widnieje Kapliczka Szwedzka zbudowana prawdopodobnie w połowie XVII wieku. Pierwotnie znajdowała się przy obecnej ulicy Grunwaldzkiej. Podobno w tym miejscu była zbiorowa mogiła żołnierzy szwedzkich i duńskich. Kapliczka była zapomniana i anonimowa, na szczęście to się zmieniło – obok niej została postawiona tablica pamiątkowa, na której w języku łacińskim jest napisane:

Vivos voco, mortuos plango, fulgura frango

…co oznacza Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.

Urząd Miejski odnowił kapliczkę, która przez lata była dewastowana, natomiast jej teraźniejszy wygląd znacznie różni się od pierwotnego. Jest ona w bardzo dobrym stanie,
w środku są obrazy, kwiaty. Kapliczka ta, zbudowana na rzucie kwadratu,  jest murowana z kamienia łamanego i cegły, obrzucona wapnem i pobielona. Półkoliste wejście prowadzi do małego wnętrza. Dawniej dwuspadowy dach pokryty był papą, teraz czerwoną dachówką.

Miejsce to raczej nie pełni funkcji kultowych. Umieszcza się tam święte obrazy i krzyże już niepotrzebne w domu, zapewne po zmarłych starszych osobach.

Podziel się z innymi