Martyna Kapusta

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5307″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Jaśkowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka z obrazami

Kapliczka znajduje się w miejscowości Jaśkowice (gmina Skawina, powiat krakowski). Została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Zbudowana na rzucie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana, dach kryty blachą. Na szczycie ośmioboczna wieżyczka z namiotowym daszkiem zwieńczonym żelaznym krzyżem. W szczytach bocznych ścian znajdują się obrazy: z jednej strony – Matki Boskiej Bolesnej, z drugiej – Chrystusa z Sercem Gorejącym. Do środka prowadzą drewniane drzwi. Wnętrze nakryte jest sklepieniem klasztornym, a nad ołtarzem obraz przedstawiający Pietas Domini. Na mensie umieszczone są dwie drewniane tablice malowane olejno przedstawiające anioły oraz figurę Matki Boskiej. Ściany udekorowane są w kolorze srebrnym.

Dawniej przy kapliczce odbywały się plenerowe odpusty na uroczystość Matki Boskiej Anielskiej.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.