Katarzyna Wicher

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7242″ img_size=”700×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura Św. Andrzeja w Zabrzu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura koło fontanny

Na terenie kościoła p.w. św. Andrzeja w Zabrzu na piedestale stoi figura św. Andrzeja  z XIX wieku.

Święty Andrzej w rzymskiej todze oparty jest o odwrócony krzyż. Piedestał, na którym stoi święty, tworzy całość z fontanną. Z ust cherubinka kiedyś wypływała woda do baseniku znajdującego się poniżej. Czerpano ją do podlewania kwiatów na grobach. Figura, piedestał i fontanna wykonane są z kamienia i mają cechy barokowe.

Parafia św. Andrzeja Apostoła jest najstarszą parafią w Zabrzu, a stojąca przed kościołem figura jest jej symbolem. Niegdyś pomalowana była farbami, ale teraz wróciła do oryginalnego stanu, co jest świadectwem dbałości o historię.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.