Katarzyna Wicher

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7239″ img_size=”700×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Zadbany krzyż w Zabrzu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Dwuczęściowy krzyż przydrożny

Krzyż przydrożny przy ulicy Staromiejskiej w Zabrzu.

Na ulicy Staromiejskiej naprzeciwko domu nr 47 stoi krzyż przydrożny. Jest on bardzo zadbany. Postument składa się z dwóch części: na dolnej kondygnacji znajduje się napis w języku niemieckim oraz data 1893.

Kiedyś napis był zatarty, ale dziś znów jest czytelny, co świadczy o tym, że miejsce to jest ważne dla ludzi i dbają o nie. Jest to cytat z 9. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza:

Kto chce iść za mną, niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje.

Wymowne słowa przypominające przechodniom, co jest istotą chrześcijaństwa.

W górnej części w trójlistnej niszy widnieje figura Matki Boskiej Bolesnej, zaś szczyt wieńczy prosty krzyż z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego. Przy tym krzyżu co roku w Boże Ciało stawia się ołtarz, przy którym zatrzymuje się procesja.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.