Kacper Groń

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5341″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż k. Tomaszowa Mazowieckiego”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż pradziadka

Kapliczka została zbudowana w latach pięćdziesiątych.

Pierwotnie kapliczka była drewniana, zbudowana przez młodzież ze wsi Zaborów II  koło Tomaszowa Mazowieckiego. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych  kapliczka uległa zniszczeniu. Mieszkańcy wsi postanowili w tym samym miejscu wybudować nową, lecz już murowaną kapliczkę. Jednak były to lata, w których nie można było uzyskać zezwolenia na budowę tej kapliczki. Mieszkańcy wsi zrezygnowali ze starań o pozwolenie.

W roku 1982 mój pradziadek razem z moim dziadkiem postanowili postawić krzyż na który nie trzeba było zezwolenia. Mimo stanu wojennego w naszym kraju, udało się go postawić. Na miejscu starej kapliczki do dziś stoi piękny krzyż, ogrodzony, zadbany. Co roku kobiety ze wsi śpiewają pieśni do Matki Boskiej. Raz w roku przyjeżdża kapłan i odprawia mszę za plony przy krzyżu.

Głównym fundatorem i wykonawcą jest żyjący jeszcze mój pradziadek Józef Polakowski. W tym roku skończył dziewięćdziesiąt jeden lat.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.