Justyna Janik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10695″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Charbice Górne”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Działka na której stały i stoi obecny krzyż należała do rodziny Sobczaków, Jesionowskich, obecnie należy do Aldony Materowicz. Znajduje się ona pomiędzy drogami do Szydłowa i Madaj Nowych. Około roku 1934 Michał i Ewa Sobczakowie ufundowali kapliczkę murowaną z czterema okienkami na wszystkie strony świata. W środku figura Matki Bożej. Za kapliczką posadzono młode drzewko – lipę.

Kapliczka uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej w 1940r. Nowy krzyż ufundowali mieszkańcy Charbic Górnych w 1958r. Inicjatorami wszelkich poczynań byli Wiśniak Henryk i Różycki Franciszek. Przez GRN został przyznany do ścięcia dąb z parku w Szydłowie. Z drzewa tego dębu wyciosał krzyż Mrozowski Józef z synem Tadeuszem z Szydłowa przy udziale Gospodarzy z Charbic Górnych. 5 maja 1958r. ustawiono krzyż wraz z ogrodzeniem. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Bronisław Wesołowski. Krzyż ten był symbolem przywiązania do ziemi rodzinnej.

Dnia 7 maja 1978r. dokonano poprawy stanu krzyża. Krzyż został wkopany głębiej w ziemię przez Gospodarzy Charbic G. z udziałem sołtysa Zygfryda Różyckiego. Do lat 90 XX wieku mieszkańcy przy krzyżu żegnali zmarłych. 9 maja 2010 roku ks. Proboszcz Andrzej Chmielewski odprawił mszę świętą przy krzyżu jako kolejna z majowych na terenie parafii Kazimierz. 18 sierpnia 2015r. krzyż uchronił lasy na górze w Charbicach przed pożarem. Krzyż był wiekowy lecz nie zabytkowy. Jego ramiona naruszył ząb czasu, pilnie trzeba było go rozebrać. Dokonano tego dnia 4 lipca 2017r. a drzewo krzyża zostało spalone. Popiół z krzyża i kawałek drewna zostały wmurowane pod obecny krzyż.

28 lipca 2017r. ustawiono krzyż z profilu metalowego, dodatkowo został przymocowany korpus Chrystusa ze starego Krzyża. Następnie został obmurowany cegłą, ogrodzony i założono kostkę brukową. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Dariusz Graczyk.

Kto przechodzi i przejeżdża skłania głowę w miłym geście abyś następnym pokoleniom służył długo jeszcze.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/rMFzJvC7UC62[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.