Jolanta Placek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9193″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Milikowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Pierwsza wzmianka o wsi Milikowice na Dolnym Śląsku pochodzi z 1264 roku. Została założona przez rycerza Arnolda z orszaku hrabiego Johanna von Wurben i nosiła wówczas nazwę Arnoldsdorf – wieś Arnolda. Miejscowość ta położona jest na Przedgórzu Sudeckim ok. 270 m n.p.m. We wsi na rozstaju polnych dróg wzniesiono drewniany krzyż wykonany przez miejscowego stolarza. Historia krzyża nie jest długa ponieważ stoi on w tym miejscu zaledwie od kilkunastu lat. Idea jego wzniesienia jest związana z prośbą o urodzaje.

Pod krzyżem późną wiosną odbywają się modlitwy o dorodne plony ( tzw. dni krzyżowe). Polne drogi wokół krzyża po utwardzeniu asfaltem stały się często odwiedzanym miejscem przez ludzi z pobliskich miejscowości, celem aktywnego spędzania czasu. Zaprezentowane zdjęcie wykonałam tuż po zeszłorocznych żniwach, podczas jednej z przejażdżek rowerowych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Województwo dolnośląskie, powiat świdnicki, gmina Jaworzyna Śląska, wieś Milikowice.[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDg0NjkuNjUxNTI5NjcwNjUzJTIxMmQxNi40MDMzNDY1MDMyMjIyODglMjEzZDUwLjg2NzQxMzU4MjAyMTk1JTIxMm0zJTIxMWYwJTIxMmYwJTIxM2YwJTIxM20yJTIxMWkxMDI0JTIxMmk3NjglMjE0ZjEzLjElMjEzbTMlMjExbTIlMjExczB4NDcwZmFkMjljODFlNGEyNSUyNTNBMHhmNTg3OWVkMzgzMTAwOWY5JTIxMnM1OC0xNDAlMkJNaWxpa293aWNlJTIxNWUwJTIxM20yJTIxMXNwbCUyMTJzcGwlMjE0djE1MjQ0Njk1MzYxMTIlMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjcwMCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ1MCUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMHN0eWxlJTNEJTIyYm9yZGVyJTNBMCUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.