Joanna Polus

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5301″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w centrum Tłuczani”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Posąg z piaskowca

Figura św. Jana Nepomucena w Tłuczani.

W centrum wsi Tłuczań (gmina Brzeźnica, powiat wadowicki) przed budynkiem starej szkoły widoczna jest odnowiona figura św. Jana Nepomucena. Fundatorami byli Anna i Jan Kałużowie w 1932r.

Posąg z piaskowca stoi na dwukondygnacyjnej słupowej podstawie osadzonej na schodkowym podłożu. Nad postacią świętego blaszany baldachim wsparty na metalowych prętach.

Pośrodku, we wnęce postumentu, znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca świętą Annę z małą Maryją. Cała figura ogrodzona jest żeliwnym płotkiem. Ocalona od zniszczenia zawdzięcza renowację na początku XXIw. Leszkowi Błachowi – miejscowemu artyście.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.