Joanna Kozieł

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8637″ img_size=”500×650″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Korytkowie Dużym”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka z figurą Św. Nepomucena.

Kapliczka pochodzi z Korytkowa Dużego z połowy XIX wieku.

Pierwotnie stała na skrzyżowaniu dróg z Lublina do Biłgoraja oraz z Korytkowa do przeprawy przez rzekę Białą Ładę. Ze względu na most i pobliską rzekę ustawiono wewnątrz figurę św. Jana Nepomucena, patrona mostów i tonących, dobrej sławy i szczerej spowiedzi, chroniącego – według ludowych wierzeń – od powodzi.

Obecnie Kapliczka znajduje się w Muzeum Wsi Lubelskiej w sektorze Roztocze. Usytuowana jest ona na rozstaju dróg w otoczeniu drzew.

Kapliczka zbudowana jest z drewna sosnowego na podmurówce, posiada płotek ze sztachetek i czterospadowy daszek zakończony żelaznym, kutym krzyżem. Oryginalna rzeźba św. Jana Nepomucena została skradziona jeszcze w Korytkowie w 1968 r. Tę w skansenie wykonał w 1996 r. Czesław Bielak z Niedrzwicy Dużej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.