Hubert Antczak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9854″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Ujazd”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonana przez nieznanego autora w drewnie w początkach szesnastego wieku o wysokości 180 cm. Początkowo ustawiona była w kapliczce przy rozjeździe dróg w kierunku Wolborza i Będkowa. W 1953 przeniesiona została do barokowego kościoła i umieszczona została w niszy zachodniej kościoła. W 1996 poddano ją zabiegom konserwatorskim.

Maryja ma piękną młodzieńczą twarz , długie proste włosy koloru brązowego, uwypuklone policzki. Ubrana jest w długą srebrzystą suknię i złocony płaszcz narzucony na ramiona. Ręce Maryi podtrzymują siedzące Dzieciątko. Jezus jest obnażony, jego głowa przechyla się w prawą stronę. Dzieciątko ma krótkie kręcone włosy w kolorze brązowym. U stóp Maryi znajduje się popiersie aniołka ze złoconymi skrzydłami.

Opis oraz owe zdjęcie pochodzi z książki KS. Waldemara Glińskiego Dzieje Parafii ŚW. Wojciecha w Ujeździe, wydanej przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie w 2006 r[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Szerokość: 50°23.3628′N, Długość: 18°20.9574′E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.