Aleksandra Jamrozik

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7275″ img_size=”450×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Boża Męka w Zabrzu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Boża Męka na cmentarzu

Krzyż – Boża Męka na cmentarzu parafialnym na ul. Staromiejskiej w Zabrzu.

Ten krzyż o wysokości ok. 3 metrów stoi w tym miejscu zaledwie od 30 lat. Kiedy Kombinat Koksochemiczny rozpoczął przy ulicy Staromiejskiej budowę domów dla swoich pracowników, krzyż przeniesiono na pobliski cmentarz.

To nie jest więc krzyż cmentarny, ale przydrożny. Postawiony został w 1890 roku. Postument jest dwukondygnacyjny z niszą trójlistną w części górnej. W niszy tej znajduje się figurka Matki Boskiej, jednak mieszkańcy pamiętają, że kiedyś w niszy tej stała inna figurka, znacznie większa. Postument zwieńczony jest dwuspadowo, a na cokoliku widnieje krzyż z małą figurą Ukrzyżowanego.

Krzyż ma już 127 lat, ale jest w bardzo dobrym stanie, starannie odnowiony, i, jak widać na zdjęciu, otoczony kultem, na co wskazują składane pod nim kwiaty i palące się znicze.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.