Agnieszka Kasprzyk

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7666″ img_size=”200×800″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Gilowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka segmentowa

Kapliczka znajduje się przy ulicy Wąskiej w Gilowicach. Ma konstrukcję segmentową – składa się z trzech części. W głównej części znajduje się krzyż w pięciobocznym zagłębieniu. Pod nim są się cztery wnęki z płaskorzeźbami. Znajdująca się w centrum przedstawia Matkę Boską Bolesną, a po bokach: świętego Macieja (patrona fundatora) i świętą Barbarę. Na najniżej położonym członie kapliczki można odczytać nieco już zatarty napis posiadający dwa charakterystyczne błędy: Fóndator Maciej Gurny 1892 r.

Fundator kapliczki był podobno bardzo pobożnym człowiekiem, który zadbał o to, by nawet po jego śmierci znalazł się ktoś kto będzie dbał o kapliczkę ufundowaną na chwałę Bożą.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.