Adrianna Kołkowicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8661″ img_size=”500×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Repkach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka dziękczynna

Kapliczka usytuowana w miejscowości Repki wystawiona i wykonana została z inicjatywy Franciszka Wojtczuka. Wewnątrz znajduje się figura ukazująca Maryję jako Niepokalaną, która stoi na kuli ziemskiej i stopami depcze węża.

Kapliczka jest wyrazem wdzięczności i podziękowaniem Matce Bożej za przeżycie podczas działań wojennych, w których fundator brał udział. Po zmobilizowaniu do 71 Pułku Piechoty Zambrów brał udział w II wojnie światowej w latach 1939-1945. Pierwszym starciem była bitwa pod Wizną. 17 września 1939 roku w miejscowości Równe przez sowietów został wzięty do niewoli i przekazany wojskom niemieckim do Stalagu XVII-A w Austrii. 28 stycznia 1941 roku przeniesiony został do Stalagu XII-B, a następnie do Stalagu XII-A w Niemczech. Przebywał tam do wkroczenia wojsk amerykańskich w 1945 r. W październiku 1945 r. wrócił w rodzinne strony do Polski.

Kapliczkę, którą udało mu się wystawić przed śmiercią to znak wiary i pamięci o Matce Bożej oraz prośba o opiekę wg dewizy Zdobyć dla Chrystusa świat cały przez Niepokalaną.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.